Hozzávalók:

fehérbab
fokhagyma
vörös vagy lilahagyma
liszt
savanyú káposzta
napraforgó vagy tökmag vagy olíva olaj
pirospaprika, só

Elkészítés:

Régi erdélyi étek, húsmentes, egészséges és nagyon jó ízű.

Az összetevők mennyiségének meghatározását mellőzöm - nem azért mert nem lehetne - hanem az étel izének gyakorlatilag változatlanul hagyása mellett, rugalmasan változtathatók az egyéni igényeknek megfelelően.
Jófajta száraz fehérbabot - a kivánt mennyiségben - előző este megtisztítunk, leforrázunk és felhasználásig ázni hagyjuk, ezt a levet kiöntjük.
A mennyiséget figyelembe véve legalább 1/3-al nagyobb
lábosban, hideg vízben a háziasszonyok által jól ismert
módon megfőzzük. Fontos, hogy sót most még ne tegyünk bele.
Akinek a gyomrát a bab zavarja, túlterheli, az tegyen
kilónyi babonként egy bő késhegynyi szódabikarbónát hozzá, garantáltan megszűnnek panaszai, az étel ízét a jelzett mennyiségű szódabikarbóna pedig nem változtatja meg. A kellően főtt állapotra jól lehet következtetni, ha babszemet fakanálra veszünk és ráfújunk. A kellő puhaság esetén a babszem héja felpöndörödik.
A bab puhulásának ideje alatt, ízlés szerinti mennyiségű fokhagymát és sót vágódeszkán jól összetörünk (például sodrófa végével). Ha a sóval törjük a fokhagymát, nem lesz darabos, szinte teljesen eltűnik.
Ezek után a levét leszűrjük egy megfelelő méretű edénybe és az előbb elkészített fokhagymás sót belekeverjüka lébe. Fogunk egy alkalmatos eszközt (ez lehet vastagabb üvegpohár, vagy egyéb fenekes eszköz), elkezdjük összetörni vele a babot, közben az előké-szített lével locsolgatjuk, hogy főzelékszerű legyen. Az állagát ki-ki a maga ízlésének megfelelően
állíthatja hígabbra vagy sűrűbbre. Ha igényünknek megfelel, 5-10 percre visszatesszük a tűzhelyre, hogy a fokhagyma és a só összefőjön a babbal.
Vegyünk 2-3 fej vörös - aki az édesebbet szereti lilahagymát és vágjuk szálára. Ekkora mennyiségű hagymához 3-4 evőkanál lisztbe keverjünk ízlés szerinti ennyiségű
pirospaprikát, majd a száláraszedett hagymát jól forgassuk bele. Nem szoktam megsózni, de aki sósabban étkezik az a szeletelt hagymát sózza be és kis ideig hagyja állni és csak azután forgassa a paprikás lisztbe. Jó forró, viszonylag bő zsiradékban, ropogósra pirítjuk, lukacsos lapáttal kiszedjük egy tányérra, mert különben megereszkedik és nem lesz finom ropogós.
Tálaláskor a piritott hagymával megszórjuk, aki szereti a hagymasütő zsiradékból ízlés szerint meglocsolhatja a babot (a szemnek is szép, mert kissé paprikás lesz a hagyma kisütése közben).
Adjunk hozzá nyers savanyu káposztát, igen jó ízharmóniát kaphatunk, amit még fokozhatunk, ha a káposztát kissé meglocsoljuk napraforgó, tökmag esetleg olíva olajjal.
Nagymamámtól úgy tanultam, hogy eléje "tejleves" dukál, ami nem más mint jéghideg forralt tejbe szaggatott frissen főtt forró puliszka.

Jó étvágyat!
 

Forrás:
EXTERNET Web-Art Műhely 1997-98