Hozzávalók:

kukoricaliszt
szalonna vagy friss tepertő
vaj (esetleg margarin)
tejföl
juhtúró és/vagy tehéntúró

Elkészítés:

A mennyiségek meghatározását nem írom elő, mivel azok az egyéni ízléshez viszonylag tág határok között, hozzáigazíthatók.

Először is puliszkát készítünk, csak egy kicsit másképpen. Az igazi az amikor bográcsban, vagy legalább fazékban főzzük, de most a célunknak megfelelőbb lábost választjuk. Azért kell a lábos, mert amikor a puliszka már majdnem kész, akkor a tetejét szépen elsimítjuk és még egy-két percig a tűzön hagyjuk, így egy kicsit több vizet veszít, ezáltal egybeáll. Most levesszük a tűzről, pár percig állni hagyjuk (kicsit lehűl és ezáltal zsugorodik), lisztezett (kukorica, de lehet búzaliszt is) gyúródeszkára borítjuk. Amennyiben nem akar kifordulni bátran odaüthetjük a deszkához a lábost, a puliszkánk ezt alakvesztés nélkül jól elviseli. Ha jól dolgoztunk, akkor szép kerek, egyenletesen vastag "tortalapot" kaptunk végeredményül. Figyeljünk arra, hogy a lábosunk kb. 2/3-ig érjen puliszkánk "magassága". Sót igény szerinti mennyiségben használjunk.
A lábost takarítsuk ki, a puliszkát (még melegen), 3-4 részre, megnedvesített, erősebb cérnával szeleteljük fel úgy, hogy minden szelet után újra nedvesítjük cérnánkat.

Aki zsírosabban szeret étkezni, most pirítson szalonnát, úgy mintha túrós csuszára készítené.
A kitakarított lábosba lerakunk egy réteg vajat (a hideg vajat kb. 1mm vastag szeletekre szoktam darabolni), majd erre ráteszünk egy szelet puliszkát. Esetleg a berakásnál eltörhet, de ez nem baj, ezért használjuk azt a lábost amiben főztük, mert így összerakható a formája. A következő réteg megint vaj, de most csak a felület kb. 1/3-át befedő mennyiségre van szükség, egyenletesen elosztva. Megszórjuk friss juhtúróval, aki nem szereti használhat tehéntúrót is, esetleg a kétféle túrót ízlés szerinti arányban keverheti is. Megszórjuk szalonnával (disznótor idején apróra vágott, friss tepertővel), majd kevés tejfölt locsolunk rá, vigyázzunk a mennyiséggel, mert a túl sok rétegek közé tett tejfel tálalás közben amúgy is kifolyik. Ezt ismételjük ameddig anyagunk van, ügyelve arra, hogy az egyes rétegek nagyjából egyformák legyenek. Legfelülre az utolsó puliszkaréteg kerüljön, vigyázzunk, hogy a teljes magasság ne érje el a lábos peremét. A rétegeket a következő réteg puliszka előtt ízlés szerint sózzuk meg, nem elfelejtve az esetleg használt pirított szalonna természetes sósságát.
Félmeleg sütőbe tesszük kb. 10-15 percre, majd 5 percre teljes melegre kapcsoljuk a sütőt, így szép pirosra sül a rakott puliszka teteje. Amennyiben gázsütőt használunk (az jobban szárít) pár darabka vajat tehetünk a tetejére, hogy ne legyen morzsalékos.

Tálalhatjuk a lábosból is, de megtehetjük, hogy megfelelő méretű lapos tálat ráborítunk, majd az egészet megfordítva a tálra borítjuk a rakott puliszkát. Tálon tálalva megkenjük a tetejét tejföllel, vigyázva, hogy az oldalára ne csurogjon le, mert gusztusosabb ha látszanak a sorbarakott rétegek. Még melegen, igény szerinti méretű szeletet vágunk, mint a dobostortából és ezt helyezzük tányérra. Ha lábosból tálaljuk a szeleteket, a tányéron tejfölezzük meg.
Eléje paradicsomlevest, esetleg lebbencslevest ajánlok. Télen nagyon jó utána az amúgy is meleg sütőben grillrácson sütött alma, amely kellemes illatával igen jó hangulatot csinál.
Jó étvágyat!